OKOLICE

Gdybyśmy chcieli opisać wszystkie atrakcje okolic, stworzylibyśmy epopeję. Położenie naszego gospodarstwa w sercu parku gwarantuje ogrom atrakcji przyrodniczych. Kilkanaście świetnie oznaczonych ścieżek zapewnia niesamowite wrażenia, nieoczekiwane spotkania ze zwierzętami oraz bliski kontakt z unikatową florą.

 

Bogata historia regionu zaspokoi ciekawość każdego fascynata. W odległości 3 km znajduje się siedziba Poleskiego Parku Narodowego, a 5 km muzeum parku, co umożliwia zasięgnięcie najlepszych informacji, zakup map i broszur o parku oraz dowiedzenie się wielu ciekawostek o najbliższej okolicy.

Tuż przy muzeum znajduje się wejście na jedną z najchętniej odwiedzanych ścieżek zwanej Spławy, która prowadzi do urokliwego i drugiego co do wielkości w parku jeziora Łukie. Ścieżka kończy się po około 8km w odległości 2km od naszego domu.

 

Następnym, niemniej pięknym szlakiem, którego początek jest oddalony zaledwie o około 3km, jest ścieżka Dąb Dominik, prowadząca do jeziora Moszne. Połowa drogi wiedzie przez drewnianą kładkę zbudowaną na rozległych bagnach i rozlewiskach, gdzie występuje kilka odmian roślin owadożernych: rosiczka, pływacz średni, aldrowanda pęcherzykowata oraz żurawina, brzoza omszona, wierzba uszata, a niecodzienne widoki pozostają na długo w pamięci.

 

Dla miłośników ornitologicznych wycieczek specjalnym miejscem jest ścieżka przyrodnicza Perehod. Jest to kompleks od lat niewykorzystywanych stawów rybnych, które poprzez starania parku stały się olbrzymim rozlewiskiem i siedliskiem wielu gatunków ptaków. Nierzadko można spotkać w tym miejscu ptaki drapieżne, kilka gatunków czapli (w tym białą oraz lęgowego bąka), gęsi, kilka gatunków kaczek oraz perkozy, czajki, rybitwy i mewy.

Pobliska wioska Lipniak jest początkiem szlaku, który łączy atrakcje przyrodnicze z poznawaniem miejscowej historii. Spacer przez podmokły las prowadzi nas do miejsca, w którym obozował oddział powstańców podczas Powstania Styczniowego. Po wyjściu z lasu mamy możliwość obserwacji z wysokiej wieży widokowej rozpościerających się przed nami mokradeł.

 

Region może poszczycić się ciekawymi zabytkami. Chełm oddalony o 45km jest wart odwiedzenia, choćby z powodu możliwości odbycia przejścia korytarzami byłej kopalni kredy, które ciągną się pod całym miastem. Szansa spotkania w nich ducha Bielucha jest dodatkową atrakcją.

 

Zamość, wspaniałe renesansowe miasto, może stać się z powodzeniem celem całodniowej wycieczki, a Lublin, od którego dzieli nas jedynie 50km nie wymaga więcej reklamy, tym bardziej, że po drodze można zobaczyć jedyną działającą na Lubelszczyźnie, kopalnię węgla kamiennego – Bogdanka.

 

Miejscem, które przyciąga turystów nie tylko z Polski, jest Kozłówka – świetnie zachowany pałac rodziny Zamoyskich. Zwiedzanie tego obiektu, również dzięki świetnym miejscowym przewodnikom, pozostaje na długo w pamięci.

 

Włodawa, z ciekawą cerkwią, jeszcze wspanialszą synagogą, w której mieści się muzeum kultury żydowskiej, Sobibór i Majdanek – byłe obozy koncentracyjne, bliskość Bugu, a także możliwość wypadu na Ukrainę sprawiają, że warto odwiedzić nas na dłużej.

 

W okresie letnim wszyscy amatorzy kąpieli i wędkarstwa znajdą wiele miejsc, w których będą mogli spędzać całe dnie, a bliskość dużej liczby jezior ułatwia wypoczynek.

 

To tylko niektóre z atrakcji najbliższej okolicy. Resztę mogą Państwo poznać i zdobyć ciekawe wrażenia odwiedzając Żółwiowy Zakątek. Zapraszamy! Do zobaczenia!

Dodaj komentarz